Fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna. Jest to wynik zalet, które można jej przypisać. Panele słoneczne to coraz częstszy widok w Polsce. Dużo osób, które dopiero rozważa ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena , a także od czego jest ona uzależniona. Zobaczmy co wpływa na to, ile kosztuje fotowoltaika.

Panele słoneczne – poznaj ich zalety

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle warto montować panele słoneczne. Fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną do wyprodukowania energii elektrycznej. Dzięki temu panele słoneczne pozwalają nam na uniezależnienie się od dostawcy prądu. Jeśli mieszkamy w okolicy, w której często mają miejsce awarie skutkujące przerwami w dostępie do energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się doskonale. Dodatkowo pozwala ona uniknąć podwyżek prądu. Fotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska naturalnego. Panele słoneczne podczas pracy nie produkują gazów i pyłów, które negatywnie wpływają na przyrodę. Nie hałasują, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie obniża komfortu mieszkania w domu. Panele słoneczne nie wymagają obsługi, a raz zamontowane służą bardzo długo.

Zobacz ofertę firmy Eco-synergia – województwo Pomorskie to obszar ich działania.

Cena fotowoltaiki a miejsce montażu

Tym, co wpływa na koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest między innymi miejsce montażu. Optymalnie jest, jeżeli panele słoneczne można zamontować na dachu , nie wprowadzając na nim żadnych poprawek. Wtedy cena będzie najniższa. Może jednak zdarzyć się tak, że panele muszą znaleźć się na gruncie. Wówczas koszt zostanie zwiększony o budowę specjalnej konstrukcji , a także wykonanie przekopu po to, aby doprowadzić instalację fotowoltaiczną do domu.

Warto również zobaczyć rozwiązania firmy Sollab – również województwo Pomorskie

Cena instalacji fotowoltaiki a doświadczenie firmy

Zazwyczaj jest tak, że cena zależy od doświadczenia firmy. Doświadczone firmy, które od dawna działają na rynku paneli słonecznych mają na ogół nieco wyższe stawki. Warto jednak pamiętać, że nie warto oszczędzać, decydując się na fotowoltaikę. Początkująca firma może wykonywać instalację niepoprawnie. Zawsze jest także ryzyko błędnego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

Czy lokalizacja wpływa na cenę fotowoltaiki?

Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, zawsze należy pamiętać, że w większych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są trochę wyższe. Mimo to na instalację paneli słonecznych warto się zdecydować.

Rozmiar instalacji a cena

Im większa instalacja, tym rzecz jasna więcej trzeba wydać na jej montaż. Podobnie jest wtedy, kiedy panele muszą charakteryzować się większą mocą. Należy jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi iść w parze z wielkością gospodarstwa domowego. Nie jest więc polecanym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby ponieść mniejsze koszty.

Czy wiesz, że możesz otrzymać dofinansowanie na założenie paneli słonecznych?

Jeśli chcemy zamontować panele słoneczne, a jednocześnie zależy nam na tym, aby zapłacić jak najmniej, warto postawić na dofinansowanie. Obecnie dostępne są rozmaite programy, które gwarantują dofinansowanie na montaż fotowoltaiki. Fotowoltaika to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Na pewno poniesiony wydatek zwróci się w ciągu kilku najbliższych lat.