Z powodu tego, że pogoda w ostatnich latach zachowuje się ze wszech miar kapryśnie, a bardzo często zdarzają się różnego rodzaju susze czy długie okresy bez deszczu, warto zastanowić się nad odpowiednim systemem nawadniania upraw w naszych ogrodach i szklarniach. Nawadnianie kropelkowe będzie tutaj bardzo dobrym pomysłem, ze względu na swoją uniwersalność oraz niezwykle długą listę zalet. Zachęcamy do dowiedzenia się nieco więcej w tym temacie!

Jakie zalety ma nawadnianie kropelkowe?

Na samym początku warto nakreślić, jaki jest system działania tego rodzaju technologii. Przede wszystkim nawadnianie kropelkowe może odbywać się za pośrednictwem kilku metod. Można zamontować takie elementy, jak chociażby linia kroplująca (->ich produkcją zajmuje się firma Watermil) czy taśma nawadniająca – między nimi są pewne różnice, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące nadają się przede wszystkim do niewielkich domowych ogródków czy szklarni. Jak zatem widać, mnogość opcji jest dość obszerna i dostosować można poszczególne urządzenia do naszych potrzeb. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, które zapewnia stały dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Kto powinien zdecydować się na nawadnianie kropelkowe?

Wydaje się, że najważniejsza zaleta tej technologii to fakt, że jest niezwykle uniwersalna. Linia nawadniająca jest technologią, która spełni swoje zadanie praktycznie w każdym sadzie, ogrodzie czy też szklarni, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, gdyż gwarantuje wydajną pracę oraz widoczne efekty. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się renomą na rynku.

Dlaczego warto zdecydować na system nawadniania kropelkowego?

System nawadniania kropelkowego Watermil niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Pozwala on na dokładne podlewanie roślin przy jednoczesnym oszczędnym gospodarowaniu wodą. System skutecznie hamuje rozwój chorób grzybiczych, ponieważ nie zrasza bezpośrednio roślin. System nawadniania nie przyczynia się także do zbijania gleby. Co więcej, wraz z wodą można szybko i skutecznie rozprowadzić po uprawie środki do ochrony roślin lub nawozy. Dzięki systemowi można uzyskać większe plony przy mniejszym nakładzie pracy.

Instalacja nawadniania kropelkowego ma niewiele wad. Może nią być choćby konieczność zainwestowania w budowę instalacji – szczególnie w przypadku dobrej jakości firmy – niemniej zwraca się ona po czasie. Niestety instalacja nie jest mobilna, dlatego lepiej sprawdza się w przypadku roślin wieloletnich. Instalację trzeba regularnie czyścić – w przeciwnym razie dojdzie do zapchania.

Jakich błędów w czasie zakładania systemu można uniknąć?

Podczas montażu instalacji kropelkowej nieraz popełniane są różne błędy. Do najpopularniejszych zalicza się:
  • nieodpowiedni filtr wody – bez odpowiedniego filtra lub na skutek gorszej jakości może dojść do zapchania emiterów i uszkodzenia instalacji;
  • źle rozplanowany układ emiterów – aby skutecznie nawadniać uprawy, emitery powinny znajdować się nad całą powierzchnią korzeni;
  • nieodpowiednia długość linii kroplującej – zakładając instalację należy zwrócić uwagę na wskazówki producenta odnośnie rozmiaru ciągów;
  • linia kroplująca zasypywana ziemią – emitery nie będą prawidłowo pracować pod ziemią, dlatego powinny zostać odkryte;
  • za wysokie ciśnienie wewnątrz przewodów – prowadzi ono do uszkodzenia emiterów oraz pęknięcia przewodów – w razie problemów można wykorzystać regulator ciśnienia.