Polska jest niewątpliwie państwem posiadającym duże zasoby węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpopularniejsza metoda ogrzewania domów. Niestety, na dłuższą metę nie jest to zbyt przyjazne rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Warto więc zastanowić się nad konkurencyjnymi metodami, które nie będą miały negatywnego wpływu na czystość powietrza. Jednym z takich rozwiązań coraz powszechniejszych w ostatnim okresie są kotły na biomasę. W takich kotłach spala się pellet, czyli odpad roślinny, który wydziela małą ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten sposób? Czym właściwie jest pellet i jak powstaje?

Źródło:https://domusa.pl/kategoria/kotly-na-biomase/

Opał do kotłów na biomasę- pellet

Energia cieplna uzyskiwana w kotłach na biomasę powstaje dzięki spalaniu pelletu. Czym on tak właściwie jest? Najpowszechniejszym pelletem jest drzewny, ale istnieje kilka odmian tego opału. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który powstaje w wyniku sprasowania z użyciem wysokiego ciśnienia. W czasie jego produkcji usuwana jest wilgoć, która utrudniałaby jego palenie się. Dlatego jest to materiał, który szybko i efektywnie się pali. Istnieją następujące rodzaje pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Warto wspomnieć, że każdy pellet ma pewną klasę, mówiącą nam o jego jakości, a także efektywności. Do kotłów całkowicie zautomatyzowanych zaleca się pellet najwyższej klasy- A1. W mniejszych kotłach wyposażonych w podajnik zautomatyzowany zaleca się pellet A2 trochę niższej jakości. W przemyśle natomiast wykorzystuje się pellet bez klasy.  Dodatkowo pellet dedykowany do spalania przemysłowego wzbogacony jest w pewną substancję, która sprawia, że żar się spieka. 

Dlaczego opłaca się ogrzewać kotłami na biomasę?

Oprócz podstawowej zalety jaką jest troska o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy posiada wiele plusów. Ponadto, odpady wyprodukowane w wyniku palenia pelletu są wartościowym nawozem użyźniającym ziemię. Biomasa jest paliwem, które wyjątkowo sprawnie się rozpala, przez co w krótkim czasie daje wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, przy którym ten proces jest znacznie dłuższy. Biomasę łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak ma to miejsce w przypadku drewna. Kolejną zaletą jaką daje ten rodzaj ogrzewania jest wygoda. Kotły na pellet są prawie bezobsługowe, a część z nich jest całkowicie zautomatyzowana. Nowocześniejsze kotły samodzielnie dozują ilość biomasy, rozpalenie a nawet ugaszenie. Wówczas uzupełnianie biomasy może odbywać się nawet raz na kilka dni. 

Jakie są rodzaje kotłów na biomasę?

Na rynku powstaje coraz więcej kotłów na biomasę, pozwalające użytkownikom maksymalną wygodę codziennego używania. Obecnie można spotkać następujące typy:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to wyjątkowo tania wersja dla osób które nie mogą pozwolić sobie na kosztowniejsze kotły. Ich minusem jest to, że potrzebna jest ręczna obsługa. W tego typu kotłach rozpalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego rodzaju kocioł jest zdecydowanie bezpieczniejszy od poprzednika, poza tym jest efektywniejszy. W tym przypadku spaliny są od razu transportowane do odpowiedniego kanału. Jednocześnie w tym kotle nie dochodzi do niezamierzonego wygaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z nowocześniejszych kotłów, całkowicie zautomatyzowanych, dzięki czemu są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. W tych modelach zamontowane są ruchome ruszty oraz podajniki zautomatyzowane. Część kotłów samodzielnie usuwa popiół oraz spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to odmiana kotła parowego. Ten model jest przeznaczony głównie do produkcji gorącej wody. Sposób jego działania polega na powstawaniu procesu fluidyzacji, przez co emisja gazów cieplarnianych jest minimalna. Na rynku są są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybranie właściwego kotła zależy od zasobności naszego portfela, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed kupnem należy obliczyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, mając na uwadze rozmiar budynku a także zastosowanej jego termoizolacji.