Rekuperacja staje się coraz częściej spotykana w rejonie Gdańska i całego Trójmiasta. Do wzrostu popytu przyczynia się rozwój technologii budowlanych. Kiedy nowe budynki są coraz lepiej izolowane, często montowane są szczelne okna, wymiana powietrza we wnętrzu staje się problemem. Dowiedz się, jakie są plusy rekuperacji i sprawdź, jaka jest zasada jej działania.

Na czym polega rekuperacja?

Najbardziej intuicyjną rzeczą, którą robi większość osób, jest otwarcie okien. Wiąże się to jednakże z dużą utratą temperatury w pomieszczeniach wietrzonych w ten sposób. Przychodzi do tego hałas oraz pyły z zewnątrz uciążliwe dla osób z alergią, zwłaszcza gdy chodzi o spore miasto takie jak Gdańsk czy Gdynia. Rekuperacja to technologia wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki wirnikom świeże zimne powietrze, które jest pobierane do wnętrza zostaje ocieplone dzięki energii odzyskanej z powietrza, które zostało usunięte z pomieszczenia. Proces ten przebiega prawie nie słyszalnie oraz przy znikomym zużyciu energii.

Plusy rekuperacji

Niewątpliwą zaletą rekuperacji jest kwestia oszczędności. Rekuperacja umożliwia na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie nawet do 70%, dzięki temu, że nie wytraca się ciepło podczas wentylacji pomieszczeń. Dzięki użyciu filtrów możesz cieszyć się świeżym powietrzem bez przykrych zapachów czy hałasu. Jest to też wysoce ekologiczne rozwiązanie. Bez rekuperacji budynki ekologiczne lub pasywne nie są w stanie właściwie działać. Największą zaletą rekuperacji jest jednakże jej pożyteczny wpływ na samopoczucie, dzięki czystemu powietrzu o właściwej temperaturze i wilgotności poczujesz się świetnie, Twój sen stanie się zdrowszy, zwiększy się Twoja koncentracja, skóra i drogi oddechowe będą prawidłowo nawilżone, a alergicy zyskają wolne od pyłków powietrze.

Rekuperacja – montaż

Aby rekuperacja funkcjonowała bez zarzutu, konieczny jest dobry projekt techniczny i fachowy montaż. Opłaca się skorzystać z usług doświadczonej firmy działającej na terenie Trójmiasta. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się świeżym powietrzem przez długi czas.

Źródło: Ecosynergia