Szybki rozwój internetu spowodował, iż wielu miłośników książek, zaczęło teraz dostępnych w internecie, co jeszcze bardziej zwiększa ich popularność, a czasami jeszcze bardziej zachęca do kupna – np. po przeczytaniu w sieci kilku stron, można zdecydować się na kupno prawdziwej książki. A kiedy już go dostaniemy i książka będzie strzałem w dziesiątkę, jak najlepiej ją ochronić przed uszkodzeniami fizycznymii i upływem czasu? Odpowiedź jest prosta – samemu stworzyć okładkę do takiej książki!

Najważniejsze zalety okładek

Już od pierwszych lat zawijaliśmy książki w okładkę. Powodów istniało wiele: by chronić przed uszkodzeniami, , po to, aby przykleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem właściciela, nie niszcząc przy tym oryginalnej okładki lub po prostu dlatego, aby książka lepiej się prezentowała i była bardziej barwna. Oczekiwania były zróżnicowane, ale jednak funkcja była taka sama: zabezpieczenie przed uszkodzeniem oraz upływem czasu. Okładki na książki były z nami od zawsze, zatem warto się dowiedzieć, jak można samemu je stworzyć, na egzemplarzach, które mamy w swojej kolekcji.

W jaki sposób samodzielnie stworzyć interesującą okładkę na książkę?

Samodzielne stworzenie okładki to rozwiązanie na interesujące i kreatywne spożytkowanie czasu wolnego i tym samym na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy użyć do takiego projektu dosłownie wszystko co mamy pod ręką. Przygotowanie takiej okładki jest niezwykle proste procesem, który większości z nas sprawi wiele frajdy. Wystarczy tylko:

  • określić jaki materiał będzie nam towarzyszył – tworzywo sztuczne, makulatura a może zużyta koszulka?
  • ułożyć substytut na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
  • odpowiednio zagiąć krawędzie, w taki sposób, żeby idealnie przylegały do książki
  • oprawić okładkę wybranymi dodatkami np. naklejkami, rysunkami lub literami – oczywiście wszystko jest kwestią upodobań i ambicji właściciela. Jeśli nie odczuwamy konieczności ozdabiania, to dajmy jej spokój.

Tak opracowana okładka do książki będzie świetnie się wyglądać oraz chronić naszą książkę przed przeciwnościami losu.