Fotowoltaika staje się obecnie coraz z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Jest to nie tylko wyjątkowo ekologiczne, ale także ekonomiczne rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio przemyślana – tylko wtedy będzie skuteczna i pozwoli zaoszczędzić. Z tego powodu właśnie takie ważne jest wcześniejsze zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej. W jaki sposób zaprojektować instalację fotowoltaiczną?

Partnerem wpisu jest firma Technit – fotowoltaika Gdańsk.

Instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana według potrzeb

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszelkie parametry budynku, na którym mają być zamontowane panele. Bardzo ważne, by był on także dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W projekcie pracownicy dokładnie rozpiszą budowę dachu – jego kąt nachylenia, kształt i wymiary, a także typ pokrycia. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi ekspozycja na promienie słoneczne. Wyjątkowo istotne jest zużycie energii elektrycznej – pomoże to dopasować odpowiednią wielkość instalacji. Brane pod uwagę są zarówno dotychczasowe rachunki, jak i przewidywane zapotrzebowanie.

Z jakich względów skorzystanie z pomocy specjalisty to najlepsze wyjście?

Na początku powinno się zaznaczyć, że projektowanie instalacji fotowoltaicznych nie jest łatwym zadaniem. Samodzielne podejście do tego nie będzie najlepszym wyjściem – wymaga mnóstwo czasu i zaangażowania, a także profesjonalnej wiedzy.

Zdecydowanie lepsze będzie zdecydowanie się na pomoc firmy fotowoltaicznej. Profesjonaliści kompleksowo podejdą do zagadnienia, dzięki czemu klient nie musi ingerować w budowę instalacji. Najlepsza ekipa przyśpieszy czas tworzenia projektu oraz jego zrealizowanie. Co więcej, wykonana instalacja będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie dopasowany do wszelkich wymogów technicznych oraz terenowych.

Jak wykonywany jest projekt instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, żeby dokładniej poznać ich potrzeby oraz aktualne zużycie prądu. Kolejno obliczą zużycie energii elektrycznej i dopasują odpowiednio wydajną instalację. W czasie projektowania układu paneli ekipa uwzględni straty spowodowane zacienieniem. Na planie zostanie rozpisane rozłożenie przewodów oraz łączenia z instalacją elektryczną wewnętrzną. Projektant określi miejsce montażu falownika.