Linia kroplująca polega na stopniowym skrapianiu zieleni. Jest to rurka z tworzywa sztucznego, którą łączy się z wężem ogrodowym. Porcjuje ona wodę prosto do systemu korzeniowego. Dzięki temu schematowi oszczędzasz czas, jak również pieniądze, wszak jest to bardzo oszczędny system nawadniania.

Partnerem tekstu jest przedsiębiorstwo Watermil – producent linii kroplujących – https://watermil.pl/linia-kroplujaca/.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze linii kroplujących?

Nawadnianie za pomocą linii kroplujących jest bardzo często wprowadzane przy grządkach albo warzywniakach. Nieraz możemy to spostrzec przy krzewach, iglakach i drzewkach owocowych. Z uwagi na fakt, że jest bardzo mocne jest użytkowane także w sadach i szklarniach.

Możemy wyróżnić linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, oraz linie bez kompensacji. Zależnie od tego, co planujesz nawadniać, będziesz mógł posłużyć się wieloma rodzajami nawadniania.

Warto także wspomnieć o tym, jaki rozstaw emiterów powinniśmy wybrać. Super by było, gdybyś był w stanie przystosować go do docelowej plantacji, na którą będziemy kupować linię kroplującą. Jeżeli nasze krzewy są posadzone co 1m, to bierzemy linię z rozstawem co 50cm. Dlatego korzenie nie pójdą tylko w jedną stronę, ale rozwiną się równomiernie.

Czym charakteryzują się linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia?

Linie kroplujące bez kompensacji charakteryzują się łatwością i niewysoką ceną. Taki produkt jest nierzadko wykorzystywany przy podlewaniu upraw. Odpowiednio spełnia się na płaskim i niedużym terenie z uwagi na fakt, że im dalej od źródła wody, tym parcie jest mniejsze. Sprawdzi się w momencie kiedy rozstaw naszych roślin jest taki, że w pierwszym rzędzie mamy te wymagające dużo wody, a im dalej, tym bardziej lubiące suchą glebę.

Ważnym aspektem tego produktu jest to, że im większe ciśnienie ustawimy w kranie, tym większe stanie się w linii kroplującej.

Charakterystyka linii kroplujących z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia warto wziąć na plantację, gdzie chcemy zrobić linię dłuższą niż 100 m, albo w miejscach gdzie teren nie jest płaski. W dodatku ten produkt sprawdzi się w uprawach gdzie chcemy, żeby każda roślina dostawała rzeczywiście tyle samo wody. Dzięki temu typowi linii kroplującej na całej długości rurki leci woda z porównywalnym ciśnieniem. Ten rodzaj jest bardzo często spotykany na sporych plantacjach.

Warto pomyśleć, że największa długość ciągu jest zależna od producenta. Jest to spowodowane wieloma aspektami, przykładowo jest to średnica rurki – im większa średnica tym dłuższe ciągi możemy ułożyć a także rozstaw emiterów – im większy rozstaw tym dłuższe ciągi będziemy mogli kupić.

###########

Linie kroplujące są często stosowane w uprawach rolnych. Firma Watermil zna ten świat od podszewki, ze względu na długi staż w branży. Podejmij świadomy wybór w oparciu o rzetelne informacje, przy jednoczesnej gwarancji, że cena nie będzie wygórowana. Producent zadbał, by jego produkt był niezawodny i spełniał oczekiwania klienta. Nawodnienie roślinności jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu.

Każdy ma inny powód na zastosowanie tego typu rozwiązania. Jedni mają mało czasu inni musieliby poświęcać bardzo dużo czasu na zadbanie o rośliny na tak dużej powierzchni. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie linii kroplującej dużo osób sugeruje się zaoszczędzonym czasem i wygodą.

Taka linia kroplująca składa się z rury polietylenowej z włożonymi kroplówkami, która układa się w otoczeniu roślin. Gwarantuje to równomierne nawodnienie, a także jest nośnikiem nawozu. Jest to bardzo oszczędny system, z pewnością zauważysz różnicę w wodzie i energii. To nie koniec dobrych stron, linia kroplująca nie stwarza także środowiska chorób grzybiczych, dzięki czemu możesz być spokojny o swoje uprawy.

Na początku musisz zwrócić uwagę czego oczekujesz od instalacji do nawadniania roślin. Jest to automatyczny system, który podlewa strefę korzenną z bardzo dużą precyzją. Rośliny otrzymują  stałe niewielką dawkę wody. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ rośliny mają do niej stały dostęp w odpowiedniej dawce. Są dwie możliwości przy wyborze rodzaju linii kroplującej.

Polega to na różnicy w kompensacji ciśnienia. Linie, które nie mają kompensacji ciśnienia działają na takiej zasadzie, że gdy wzrasta ciśnienie to proporcjonalnie rośnie wydajność kroplownika. Jest to prosto zbudowany produkt, który spełni bardzo dobrze swoją najważniejszą funkcję.  W przypadku tej linii ważna jest odległość, ponieważ musisz mieć na uwadze, że im dalej źródła wody tym niższe jest ciśnienie. W drugim modelu, gdy linia posiada kompensację ciśnienia to bez względu na różnicę ciśnienia wydajność jest stała. Ten model różni się poziomem innowacyjności od poprzedniego ze względu na element kompensujący ciśnienie. Posiada on także emitery zapewniające taki sam wypływ wody na całej długości. To, który zestaw kroplujący jest bardziej funkcjonalny dla Twojej działki zależy od rozstawu sadzonek i Twoich wymagań.