Jeśli zastanawiałeś się swego czasu nad zmianą okien, albo rozpocząłeś projektować dom i stoisz przed wyborem jakie ramy okienne wstawić, to dobrze trafiłeś. Z pewnością wiesz, że na rynku znajdziemy różne modele okien. Segregujemy je ze względu na styl montowania, otwierania i przeznaczenie, lub na materiał wykonania. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na materiale i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie lepszy.

Okna drewniane i plastikowe, do jakiego stylu pasują?

Okna plastikowe są szeroko dostępne i ze względu na sposób wytwarzania zakupisz je tylko w standardowych wymiarach. Najczęściej są w kolorze białym, ale na rynku dostępne są farby i folie, które umożliwią Ci metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc idealne do pomieszczeń loftowych albo nowoczesnych.

Okna drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem. W zależności od efektu jaki zamierzasz uzyskać możesz wykorzystać najpopularniejsze drewno sosnowe albo pomyśleć o bardziej luksusowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że idealnie wpasowują się w rustykalny styl i współgrają z drewnianymi elementami domu. Oprócz tego okna drewniane możesz zamówić w najróżniejszym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych są idealne do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie polecana jest firma Krakok.

Okna plastikowe – minimalizm czy przeciętność

Jeśli nadal nie wiesz, które okna wybrać to z pewnością zaciekawi Cię aspekt finansowy. Cena okien z PCV bez wątpienia wygląda bardziej korzystnie. Ramy są wytrzymałe i praktyczne, nie trzeba ich restaurować. Okna są rzecz jasna odporne na wilgoć i pozostałe warunki pogodowe. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczna będzie ich wymiana. Oprócz tego powinieneś wziąć pod uwagę, że mogą one zmienić kształt na skutek zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim polecana firma od okien to stolares.eu.

Na co zwrócić uwagę przy oknach drewnianych

Ponieważ znamy już zalety i wady tworzywa sztucznego to spójrzmy również na okna drewniane. Cechą charakterystyczną tych ram jest wytrzymałość, są twarde, nie naprężają się i bardzo łatwo je naprawić. Drewno znacznie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane też posiadają wady. Największą różnicą między nimi a plastikami jest to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama minimum trzykrotnie w ciągu roku powinna być myta i zabezpieczana specjalną pastą do drewna. Raz w roku wymagane jest skontrolowanie stanu lakieru i potencjalnych wad. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV nie ma w zwyczaju odkształcać i odbarwiać się. Wiedz, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj, czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale mieć z tyłu głowy, że za jakiś czas będziesz musiał kupić nowe okna. Może jednak chcesz dołożyć 10-15% więcej i wejść w posiadanie przyjaznego dla środowiska produktu. Koniecznie weź pod uwagę czy znajdziesz czas na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na regularne czyszczenie i konserwację, może lepiej zainwestować w okna plastikowe i pomalować je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.