Dom to marzenie wielu rodzin. Żadne mieszkanie nie jest w stanie zastąpić nam prawdziwego domu, nawet jeśli powierzchnia nie jest zbyt duża. Dlatego wiele osób decyduje się na kupno działki i postawienie swojego domu. Czy jednak jest to rzeczywiście opłacalne w dzisiejszych czasach? A może lepiej po prostu kupić gotową nieruchomość?

Nie jest łatwo zbudować swój własny dom. Na początek trzeba mieć działkę budowlaną, dociągnięte wszystkie media i oczywiście pozwolenia. Formalności z pewnością zajmą nam wiele czasu, pochłoną trochę funduszy, a także przyprawią o spore nerwy, bo nie zawsze można załatwić wszystko tak, jakbyśmy sobie to wymarzyli. Później trzeba rozpocząć budowę, a więc wynająć profesjonalną ekipę, która nas nie okradnie, nie ucieknie z placu budowy z dnia na dzień i nie odstawi fuszerki. Wbrew pozorom jest to bardzo trudne, ponieważ najlepsi fachowcy zdecydowali się na emigrację. Jeśli decydujemy się na budowę własnego domu, to trzeba się także przygotować na to, że na budowie będziemy spędzać bardzo dużo czasu. Trzeba niestety wszystkiego pilnować, by na koniec nie zostać z niczym.

Budowa domu to spore wyzwanie, ale także duża satysfakcja. Warto jednak mieć rezerwę budżetu na dom, bo często okazuje się, że jednak kosztuje to więcej niż na początku nam się wydawało. Jeśli nie chcemy przez to wszystko przechodzić i zależy nam na czasie, możemy się zdecydować na gotowe domy, jakie z pewnością spełnią nasze oczekiwania. Można wybrać domy na osiedlach zamkniętych i strzeżonych, nad jeziorami, czy w pobliżu pól i lasów. Dodatkowo warto zauważyć, że nawet jeśli pojawią się usterki i niedociągnięcia, to deweloper musi wszystko poprawić na swój koszt, więc jesteśmy w dość komfortowej sytuacji. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na instalacje, więźby dachowe oraz inne sprawy techniczne. Oczywiście nie mamy wtedy wpływu na to jak dom wygląda, trzeba się zdecydować na to, co nam się oferuje.

Zarówno budowa domu, jak i kupno gotowej już nieruchomości, mają swoje wady i zalety, dlatego każdy indywidualnie musi zdecydować o tym, co dla niego jest najbardziej istotne w takiej sytuacji.