Przed tym wyborem staje wiele osób, zdania są podzielone, a wśród konsumentów znajdą się zwolennicy zarówno pelletu, ekogroszku jak i popularnego węgla. jaki czynnik sprawia że decyzja jest taka skomplikowana I zdania podzielone? Dziś pokażemy Ci plusy jak też minusy tych sposobów opału.

Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję, jaka forma opalania będzie dla Ciebie najlepsza. Przedstawimy Ci także często wybieranych, godnych zaufania producentów proponujących najwyższej klasy produkty opałowe. Żeby dowiedzieć się więcej o metodach opału przeczytaj ten materiał.

Co jest korzysniejsze dla porfela – węgiel czy pellet?

Do niedawna wielką przewagę w tej kwestii posiadał węgiel. Jako często stosowany materiał opałowy przez wiele lat wiódł prym i zyskał sobie wielu zwolenników. Jednak w teraz popyt przechyla się na korzyść innych środków opału takich jak pellet. Po zwyżce kosztów węgla używanie go nie jest już tak korzystne cenowo, zwłaszcza że jego wydajność wcale znacząco nie różni się od innych metod.

Właśnie ze względu na koszta pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na proces jego powstawania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mają możliwość zaproponować tańszą cenę. Pellet tworzony jest ze ścinków drzew które zostały po produkcji, zostają stłoczone w końcowy produkt. Jest to mniej utrudniony i tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego lub kamiennego a a do tego bardziej ekologiczny, ponieważ wykorzystuje się odpady. Produkcja pelletu nie powoduje zwiększonej wycinki lasów czy też wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel uchodzi za najbardziej wydajną formę opału. Wydajność opałowa węgla może wynosić powyżej 20 MJ/kg, ale wiele zależy od jego jakości. Zwykle im więcej zapłacimy , tym lepszy węgiel dostajemy. W owej kwestii pellet niewiele jednak odbiega od popularnego  środka opału takiego jak węgiel. Doskonaląc technikę produkowania dystrybutorzy Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator dali radę uzyskać wartość opałową podobną do węgla a do tego bardziej pewną, zawsze masz świadomość czego możesz oczekiwać od produktu, który kupujesz. 

Ile popiołu zostaje po spalaniu?

W ostatniej konkurencji bezwarunkowym zwycięzcą jest pellet. Jest to zdecydowanie czystszy oraz bardziej wygodny sposób opału niż węgiel. Zawartość odpadów w wyniku spalania pelletu okazuje się wyjątkowo niska i osiąga zaledwie 1%, podczas gdy węgiel dobiegać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują skalę nieczystości, które wytwarza spalany węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Ilość pozostałości po spalaniu to również wpływ na środowisko i czystość powietrza. Palenie węglem znacząco przyczynia się do zanieczyszczenia planety, na której, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, aby wybrać tę metodę opału, nie tylko wymaga większego nakładu czasu w trakcie regularnego użytkowania, ale również węgiel nie jest tak czysty i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po naszym artykule utwierdziłeś się w tym, która forma ogrzewania jest dla ciebie najkorzystniejsza, zapraszamy do zorientowania się w ofercie producentów opału, takich jak Pelleton, Olimp, Smile bądź Trak, których wyroby możesz znaleźć w http://peleton.net.pl/.