Nawadnianie kropelkowe to ogromne ulepszenie podczas pielęgnacji roślin, bo  oprócz oszczędności czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza straty wody, więc koszty utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się jak przebiega montaż takiego nawadniania, jakie są jego zalety oraz wady, czy jak zrobić nawadnianie grawitacyjne z butelki!

Co to jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to sposób podlewania konkretnych roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne oraz dozowane centralnie w sąsiedztwo korzeni. Ta technika nawadniania pozwala nam na perfekcyjne nawodnienie gleby bądź ziemi uprawianej w zgodzie z potrzebami naszych roślin. W takim systemie nawadniania ciesz jest aplikowana w punktowe miejsca poprzez różnych emiterów. Te które są najpopularniejsze to linie i taśmy kroplujące oraz emitery igłowe. Warto także dodać , iż instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  to korzystna inwestycja pamiętaj że w dalszej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Dodatkowo podlewanie ręczne jest wyjątkowo niewygodne przeciwnie niż nawadnianie kropelkowe. Używając odpowiednie ciśnienie rośliny dostają odpowiednią ilość wody. Są to właśnie powody, dla których właściciele przydomowych ogrodów często podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego nawadniania.

Ile kosztuje system nawadniania kropelkowego?

W przypadku, gdy powierzchnia Twojego ogrodu wynosi plus minus 1000 metrów kwadratowych cena montażu automatycznego oraz sterowanego nawadniania kropelkowego dopełnionego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Samodzielny koszt  montażu to około 11-13 zł/m². Z kolei sterowniki elektroniczne kosztują około 200 do 1000 złotych, później powinniśmy uiścić około 250 złotych  za 50 metrów węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy mniej więcej 110 złotych za 50m. 

Jakie ilości wody pobierane jest przez nawadnianie kropelkowe

Faktem jest, że ilość wody pobieranej poprzez system nawadniania kropelkowego dopasowany jest do potrzeb ogródka, klimatu czy też warunków pogodowych. W warunkach, które panują w naszym kraju trawnik wymaga mniej więcej 5 milimetrów wody przez dzień. 

Rodzaje zastosowania nawadniania kropelkowego?

Kiedyś linie kroplujące były stosowane w większości w uprawach z osłonką czyli w szklarniach a także tunelach foliowych. Niemniej jednak nadal jest to najważniejsza rola powyższych technologii. Linie kroplujące które działają punktowo pozwalają na efektywną uprawę roślin jadalny, czy też ozdobnych. Warto je instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Należy także dodać, że częściej systemu nawadniania kropelkowego stosuje się też do nawadniania roślin na balkonie czy też tarasach sadzonych w pojemnikach. Z pewnością system nawadniania kropelkowego roślin w pojemnikach ogromnie upraszczają ich pielęgnację. Nawadnianie kropelkowe znajduje swoje zastosowanie podczas dostarczania wody jednostkowym roślinom, a nie nadaje się do podlewania zwartego terenu który obsadzony jest roślinnością. Z tego właśnie powodu nie można go stosować do podlewania trawnika czy roślin okrywowych.

System nawadniania kropelkowego – zalety oraz minusy

Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, które umiejscawia się tuż obok uprawianych roślinach. Woda, która stopniowo spływa w glebę jest efektywnie pobierana za pomocą korzeni roślin. Tym procesem można sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja procesu pozwala na zaplanowanie i pracę w zgodzie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna bo linia kroplująca zmniejsza straty wody nawet o 65 proc. Nie zapominaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennej aury czy anomalii pogodowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że podczas nawadniania kropelkowego nie występuje moczenie nadziemnych części roślin, co zmniejsza możliwość poparzenia liści w ciepłe dni a także pojawienie się chorób grzybowych jest zmniejszone. System ma też swoje wady, jakimi są  wymaganie konserwacji i filtracji oraz fakt , że z czasem może się zapychać.