Nie można nie zgodzić się, że szafa to jeden z najbardziej istotnych elementów, jakie powinny być w każdym domu. Dlatego należy wybrać taką, która spełni wszystkie oczekiwania mieszkańców. Szafa musi być nade wszystko funkcjonalna, ale również dobrze się prezentować i nie zajmować przesadnie dużo miejsca. Czy warto zatem zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Szafy na wymiar rozwiążą Twoje problemy

Przede wszystkim ważnym czynnikiem, który znacząco wpłynie na tę decyzję, jest rozmiar pomieszczenia i jego charakterystyka. Najbardziej niewdzięcznie jest w przypadku małych mieszkań – wtedy doskonale zdajemy sobie sprawę, że liczy się każdy metr kwadratowy. W związku z tym należy zaplanować nabycie szafy niezwykle dokładnie, żeby później nie żałować. Oczywiście można nieustannie zwiedzać kolejne sklepy meblowe w poszukiwaniu mebla idealnego, ale w tym momencie na pomoc przychodzą szafy na wymiar.

Owszem, jest to wyjście nieco bardziej kosztowne od zwykłej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je dopasować tak naprawdę w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar zagwarantują, że oszczędzisz bardzo dużo miejsca i będziesz cieszyć się wygodą użytkowania oraz znakomitą funkcjonalnością tego mebla.

Znajdź dobrego fachowca

Szafy na wymiar wymagają długich konsultacji z fachowcem, który musi przede wszystkim na własne oczy obejrzeć i dokonać pomiarów miejsca, w którym chcemy umieścić szafę, a sam proces produkcji trwa niekiedy nawet parę tygodni. Pomimo to warto się tego podjąć i zapłacić nieco więcej, aby cieszyć się wielką wygodą w trakcie codziennego korzystania z szafy na wymiar. Wielu stolarzy oferuje również niezwykle interesujący wygląd proponowanych mebli.  Warto znaleźć więcej czasu, by znaleźć dobrego stolarza. Dzięki temu zyskamy szafy na wymiar, które posłużą nam długie lata. Zwłaszcza w okolicach większych miejscowości, takich jak np. Gdańsk, jest ich na prawdę dużo.

Szafy tworzone na wymiar są super rozwiązaniem do nieszablonowych miejsc, niedużych pomieszczeń, sypialni oraz przedpokoju. Wszędzie tam, gdzie potrzebujesz maksymalnego spożytkowania przestrzeni powinieneś zaprojektować szafę na wymiar. Niezmiernie istotne jest jednak prawidłowe opracowanie jej projektu. Niepoprawnie skomponowana szafa na wymiar będzie zmorą lokatorów.

W sklepie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie solidnej szafy.

Kiedy szafa na wymiar będzie lepsza od tradycyjnej?

Szafa na wymiar będzie świetnym rozwiązaniem w każdym miejscu, gdzie przestrzeń jest niestandardowych rozmiarów. Przykładowo to jest poddasze ze skosami lub miejsce pod schodami. Zastanów się nad tym typem szafy jeśli masz małą przestrzeń i chciałbyś mieć szafę na całą wysokość pokoju, tak aby jak najbardziej spożytkować wolne miejsce. Poza tym szafa zrobiona na wymiar jest idealna do zagospodarowania każdego typu spiżarni albo garderoby. Zaprojektuj ją również jeśli posiadasz w lokalu jakąś wnękę. Prawdopodobnie nie zagospodarujesz jej w żaden inny sposób, a dostaniesz sporo dodatkowego miejsca do przechowywania. W tego rodzaju szafie możesz przechowywać nie tylko ubrania i buty, ale także chemię gospodarczą, suche jedzenie oraz sprzęty takie jak suszarka i odkurzacz.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaplanować samodzielnie albo możemy zlecić to architektowi. Najłatwiej będzie naszkicować wstępny pomysł na kartce, ale dobrą alternatywą są specjalne programy komputerowe, które pomogą Ci w stworzeniu projektu Twojej szafy.

Zależnie od pomieszczenia, w jakim chcesz ją ulokować, ale też od produktów, jakie chcemy w niej magazynować, szafa powinna mieć inne wymiary.

Jeśli szafa ma stać w holu i chcesz w niej trzymać sprzęt AGD taki jak odkurzacz albo mop – zaplanuj ją głębszą, dodaj niedużo półek, ale wstaw je większe. Jeśli jednak będzie to szafa na wymiar do sypialni, w której będziesz chować ubrania – pomyśl o drążku na wieszaki i zwiększonej ilości średniej wielkości półek. Weź pod uwagę, że to będzie Twoja szafa więc każdy element może być tak jak ty chcesz i nie musisz się ograniczać. Możesz zaprojektować same półki, albo uwzględnić też szuflady, na rynku znajdziesz też różne organizery, które pomogą Ci utrzymać porządek.

Drzwi szafy na wymiar – jakie wybrać?

Na rynku mamy wybór drzwi przesuwnych, otwieranych, ale też składanych. Najczęściej spotykamy te przesuwne. Ich wielką zaletą jest to, że nie zajmują przestrzeni po tym jak się otworzy szafę. Mogą jednak utrudniać dostęp do wnętrza szafy, gdyż nigdy nie będziemy widzieć całego środka. Drzwi otwierane nie posiadają takiego problemu, ale nie nadadzą się do małych pokoi. Ostatnią opcją są drzwi składane, które zajmują niewiele przestrzeni, a dają dostęp do całej szafy na raz. Te drzwi jednak mogą się szybko zepsuć.

Jak widzisz zaplanowanie szafy na wymiar może być czasochłonne ponieważ jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Jest to jednak super opcja zarówno dla małych mieszkań, jak i bardzo przestronnych domów.