Ostatnie, niespokojne czasy przyniosły sporo przetasowań na rynkach finansowych. Na wielu sektorach kryzys odcisnął na prawdę mocne piętno. Dużo przedsiębiorców zmuszonych zostało do zmiany swojej strategii. Sporo też musiało wyprzedać swój dobytek.

Niewątpliwie przy wszystkich roszadach wprowadzanych w przedsiębiorstwie potrzebne jest kompetentne biuro rachunkowe.

To właśnie biuro rachunkowe w Koszalinie pomaga przeprowadzić badanie due dilligence w danym przedsiębiorstwie. Czym ono jest, na czym polega i w jakim celu się je przeprowadza?

Co mówi nam badanie due dilligence?

Due Dilligence to rodzaj badania firmy pod kątem jego efektywności i rentowności. Przeważnie zlecane jest przez konsorcja zainteresowane przejęciem danej organizacji.

Badanie due dilligence obejmuje dogłębną analizę wszystkich aspektów działania organizacji. Jego rezultatem jest ogólny obraz funkcjonowania firmy. Audyt na wyraźne zlecenie osoby zainteresowanej przeprowadza zewnętrzne biuro rachunkowe.

W celu utrzymania jak największego obiektywizmu biuro rachunkowe odpowiedzialne za badanie nie może być w żaden sposób powiązane z żadną ze stron.

Firmę bada się pod kątem finansowym, podatkowym, prawnym i biznesowym. Rozległe spojrzenie pozwala ocenić kondycję organizacji z wielu stron.

Organizajca due dilligence krok po kroku

Przeprowadzenie tego rodzaju audytu zajmuje od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im większa firma, tym więcej czynników trzeba zbadać. Ważne jest, by biuro rachunkowe, któremu zleca się wykonanie badania miało całkowity wgląd do danych. Tylko pełna transparentność sprawi, że badanie będzie zrobione poprawnie.

Organizujac due dilligence zaczyna się od wyboru audytora. Decydując się na określone biuro rachunkowe zleceniodawca podpisuje z nim umowę. Podpisywane jest także porozumienie o ochronie tajnych danych firmy. Żadna ze stron nie powinna doprowadzić do wycieku informacji – może to mieć katastrofalne skutki.

Ani inwestor, ani badana firma nie powinny przeszkadzać fachowcom w badaniu. Oznacza to pełną współpracę, szczere udzielanie odpowiedzi i nie zatajanie żadnych faktów.

Biuro rachunkowe zazwyczaj deleguje do badania swoje zespoły złożone z ekspertów różnych dziedzin. W skład takiej komisji wchodzą np. specjaliści od ekonomii, prawa, rachunkowości, HR czy marketingu.

Po ukończeniu prac prezentowane są wyniki. W oparciu o nie strony podejmują decyzję o dalszych ruchach. Rezultaty due dilligence pokazują nam, które obszary firmy należy poprawić, w któych drzemie największy potencjał, a z któych należy zrezygnować.

Czym kierować się wybierając biuro rachunkowe do due dilligence?

Firm consultinogwych oraz biur rachunkowych jest na rynku coraz więcej. Pisząc się na badanie due dilligence zawsze będziemy chcieli wybrać najlepszego wykonawcę. Jakimi kryteriami kierować się dokonując wyboru?

Ważna jest renoma firmy i opinie innych. Na decyzję wpływa też oferta audytorów – to jakich specjalistów oferuje biuro rachunkowe i w jakiej cenie. Oczywiście termin wykonania zadania jest kolejnym istotnym czynnikiem.