Jeżeli samodzielnie nie zaplanujemy ułożenia gniazdek i układem lamp to usługodawca zrobi nam ich bardzo małą ilość. Potem spowoduje to, że w każdym pokoju położymy conajmniej parę przedłużaczy, których nie uda nam się pochować lub ładnie wkomponować w przestrzeń. Dodatkowo często może być po prostu ciemnica i ciężko będzie nam to załatać lepszą lampą. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy planowaniu instalacji elektrycznej i jakich błędów nie warto popełniać?

O czym pamiętać kiedy ustalamy lokalizację gniazdek w domu?

Na tym etapie najlepiej mieć już pierwszy projekt domu. Najlepiej zaplanować gdzie stanie łóżko, sofa, telewizor, ale także dokładne ulokowanie urządzeń w kuchni. W łazience dobrze jest wziąć pod uwagę gdzie stanie pralka i zlew, abyśmy byli w stanie spokojnie naładować szczoteczkę elektryczną albo prostownicę do włosów. W dodatku dobrze jest wiedzieć, że gniazdka w łazience najlepiej aby były zasłonięte, aby nie mieć kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w tego typu miejscach jest niezmiernie istotna.

Zazwyczaj deweloper samodzielnie nie zaplanuje dużo gniazdek w sypialni więc powinniśmy przemyśleć, w którym miejscu będzie stało łóżko i umiejscowić gniazdka z obydwu stron. 

Podobna sytuacja będzie w przypadku salonu – jeśli planujemy powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na komodzie, to zaplanujmy zamontowanie gniazdka wyżej, w dodatku zaplanujmy jedno w okolicach kanapy, aby móc włączyć stojącą lampę albo ładowarkę do smartfona. Specjaliści z Gdańska, tacy jak dla przyładu BPEGD – biuro projektów elektrycznych stuprocentowo z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Kuchnia w nowym domu – jak zaplanować instalację elektryczną?

Kuchnia jest najtrudniejszym miejscem do zaplanowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże urządzenia kuchenne jak między innymi lodówka muszą mieć z reguły osobne gniazdka. Powinniśmy ulokować je w takich miejscach i na takich wysokościach, tak aby urządzenia te nie odstawały od ściany i aby nie przejmować się, że kabel jest za krótki.

Oprócz nich w tym pomieszczeniu znajduje się ogromna ilość pozostałych urządzeń. Nawet jeśli wyciskarkę do soku czy mikser mamy możliwość każdorazowo wyłączyć z prądu, o tyle czajnik lub ekspres do kawy zazwyczaj jest podłączony do gniazdek ciągle. Jednakowo wygląda sytuacja z mikrofalą i okapem. W kuchni fajnie byłoby więc zaprojektować sporo gniazdek – najlepiej, aby były nad blatem, tak żeby korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe.

Jakich błędów nie popełnić w trakcie planowania oświetlenia?

Oświetlenie, które na początku chce zrobić developer jest także znikome. Jeżeli nie nie mamy w planach kucia ścian żeby samemu wprowadzić zmiany w instalacji elektrycznej, powinniśmy z góry obmyślić w jakich miejscach i jak dużo lamp będziemy potrzebować. Jeżeli w sypialni nie chcemy mieć lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest odpowiedni moment na wprowadzenie takiej zmiany w projekcie domu. Tak samo w przypadku oświetlenia łazienkowego – deweloper zazwyczaj zamontuje jedną lampę nad lustrem, jeśli chcielibyśmy dwie, jedną po jednej, drugą po drugiej stronie lustra – warto również zawrzeć to w projekcie instalacji elektrycznej. Zdarza się, że żalimy się na zbyt ciemną kuchnię – w tym miejscu również nic nie stoi na przeszkodzie żeby ulokować dwa punkty świetlne, jeden nad blatem, drugi nad stołem, w jadalni.

Jeżeli uda Wam się znaleźć dobrych specjalistów to na pewno pomogą Wam w doskonałym zaprojektowaniu oświetlenia – takich stuprocentowo spotkacie w Gdańsku.